Co to jest wspólnota mieszkaniowa i jak działa?
Ustawa z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali dokładnie określa, czym jest wspólnota mieszkaniowa. Dowiedz się, jakie są prawa i obowiązki jej zarządu. Z ilu osób się składa? Na jakich zasadach funkcjonuje? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule. Zdobądź potrzebną wiedzę na temat wspólnoty mieszkaniowej i jej zarządu.
Czym jest wspólnota mieszkaniowa?
Jak można przeczytać w ustawie o wspólnotach mieszkaniowych, powstaje ona w przypadku nieruchomości wielolokalowej. Składa się na nią kilka lokali. Tworzą ją pełnoprawni właściciele lokali w obszarze konkretnej nieruchomości. Zwykle wspólnota składa się z 7 właścicieli. W związku z tym wspólnota mieszkaniowa powstaje w następujących sytuacjach:
gdy kilka lokali pozostanie poza obrębem wspólnoty,
gdy prawo własności będzie jednorazowo przeniesione.
Prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej
Jak wynika z przepisów, wspólnota mieszkaniowa jest tworzona w celu nadzorowania części wspólnych nieruchomości. Sprowadza się to do:
gruntów – zielonych obszarów, pod budynkiem, parkingów, placów zabaw,
wspólnych elementów budynków – windy, klatki schodowej, kotłowni, schodków, zsypów, strychów,
zewnętrznych części – śmietnika, elewacji, zadaszenia,
urządzeń i instalacji – centralne ogrzewanie, kominy, instalacje wodno-kanalizacyjne i gazowe.
Wspólnota odpowiada za opłacanie naprawy, użytkowania i odnowy wspomnianych wyżej wspólnych elementów. Wszystko zależy od powierzchni lokalu.
Jeśli chodzi o prawa, każdy członek wspólnoty ma prawo głosu. Wszystko zależy od wartości posiadanego lokalu. Dzięki temu lokatorzy mogą wpływać na własne interesy czy zarządzać wspólnym dobrem. Mogą podejmować decyzje odnośnie do przekazania środków z funduszu remontowego czy wybrać firmę, która przeprowadzi renowację. Kontrolują koszty utrzymania czy funkcjonowania konkretnego obiektu. Poza tym mogą decydować o tym, kto zostanie członkiem zarządu wspólnoty.
Czym się zajmuje zarząd wspólnoty mieszkaniowej?
Zarząd wspólnoty mieszkaniowej zajmuje się sprawami wspólnoty i reprezentacją w wewnętrznych i zewnętrznych stosunkach. Warto wiedzieć, że wybór zarządu składającego się z jednej lub kilku osób powstaje wtedy, gdy liczba lokali wyodrębnionych z niewyodrębnionymi jest większa niż 7. Warunkiem jest także pełnienie funkcji członka przez osobę fizyczną. Czynności mogą być przy tym wykonywane samodzielnie przez zarząd lub z udziałem wspólnoty. Do czynności, które wykraczają poza zakres zwykłego zarządu zaliczają się:
uzyskanie rocznego planu gospodarczego,
zaplanowanie wynagrodzenia,
zmiana funkcji części wspólnej nieruchomości,
ustalenie wysokości opłat – związanych z kosztami zarządu,
zgoda na nadbudowę czy przebudowę wspólnej nieruchomości. W tym ustanowienie oddzielnej własności powstałego lokalu w następstwie nadbudowy lub przebudowy oraz rozporządzenie tym miejscem. Także zmiana wysokości udziałów w wyniku stworzenia oddzielnej własności lokalu przebudowanego lub nadbudowanego.
Dodatkowo do czynności tych zalicza się udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności wspólnej nieruchomości. Również przeprowadzenie podziału nieruchomości wspólnej czy nabycie, sprowadzenie powództwa w przedmiocie sprzedaży lokalu właściciela lub ustalenie kosztów, które są związane z użytkowaniem sprzętu czy części obiektu eksploatowanych przez właścicieli lokali. Jest poza tym możliwe ustalenie w nieregulowanych przepisami wypadkach części kosztów, które wiążą się z użytkowaniem urządzeń czy części obiektu mieszkalnego, jak również zgoda na podział gruntowej nieruchomości. Dotyczy to sytuacji, gdy jest ona zabudowana więcej niż jednym obiektem mieszkalnym. Wreszcie – określenie zakresu i metody prowadzenia przez zarządcę lub zarząd ewidencji pozaksięgowej kosztów w związku z:
zarządem nieruchomości wspólnej,
zaliczek przeprowadzanych na pokrycie kosztów,
rozliczeniami z innych tytułów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana