Czym charakteryzuje się umowa najmu okazjonalnego?
Wynajmowanie lokali mieszkalnych w ostatnich latach stało się niezwykle popularne. W celu zabezpieczenia interesów wynajmującego zostaje sporządzona umowa najmu okazjonalnego. Co zawiera taki dokument? Jak przebiega egzekucja w przypadku naruszenia umowy najmu okazjonalnego? Szczegółowe informacje znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest umowa najmu okazjonalnego?
Najem okazjonalny pojawił się w polskim prawie w dniu 21 czerwca 2001 roku. Głównym założeniem tej regulacji jest zapewnienie ochrony wynajmującemu przed nieuczciwymi i problematycznymi najemcami. Sporządzenie umowy najmu okazjonalnego jest jedną z czynności notarialnych i różni się od standardowej umowy najmu. Przede wszystkim wiąże się z większymi przywilejami dla właściciela lokalu, m.in. pozwala mu na eksmisję najemcy, jeśli ten nie przestrzega umowy, bez konieczności przeprowadzania sądowego postępowania o eksmisję czy zapewnienia lokalu socjalnego dla osoby wynajmującej.
Co powinno znaleźć się w umowie najmu okazjonalnego?
Niezwykle istotne jest to, by do umowy najmu okazjonalnego dołączyć trzy załączniki. Cały dokument składa się wtedy z czterech części:
umowy najmu okazjonalnego,
załącznika nr 1 – oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji w zakresie wydania i opróżnienia lokalu,
załącznika nr 2 – wskazującego przez najemcę inny lokal, do którego przeniesie się w przypadku przeprowadzenia egzekucji,
załącznika nr 3 – oświadczenie i zgoda właściciela innego lokalu wspomnianego w załączniku nr 2 na zamieszkanie.
W przypadku załącznika nr 1 niezbędna jest pomoc notariusza. Dokument sporządzany jest w formie aktu notarialnego m.in. przez Kancelarię Notarialną Tomasz Zapart w Katowicach. Drugi oraz trzeci załącznik są w formie pisemnej. W niektórych przypadkach wskazane jest sporządzenie innych elementów umowy.
Uproszczona egzekucja w przypadku najmu okazjonalnego
Dzięki umowie najmu okazjonalnego cała procedura przeprowadzenia przymusowej eksmisji przez komornika przebiega sprawnie. W tym celu wymagane jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji, które zostało złożone przez najemcę w dniu zawierania umowy. Następnie właściciel zajmowanego lokalu powinien złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu do sądu. Po zatwierdzeniu może skierować się do komornika z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana