Czym są obiekty użyteczności publicznej i jakie muszą spełniać wymagania?
Z obiektów użyteczności publicznej stale korzystamy. W związku z tym muszą spełniać określone warunki, aby zapewniać bezpieczeństwo i funkcjonalność. Jakie wyróżnia się ich rodzaje? Poznaj definicję obiektów tego typu. Sprawdź, jakie są wymagania techniczne. Czym jeszcze może być budynek użyteczności publicznej, dowiedz się z naszego artykułu.
Definicja obiektu użyteczności publicznej
Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w zakresie warunków technicznych, które powinny spełniać obiekty oraz ich lokalizacja, budynkiem użyteczności publicznej nazywa się obiekt przeznaczony do:
wymiaru sprawiedliwości,
kultu religijnego,
oświaty,
wyższego szkolnictwa,
wychowania,
kultury,
opieki – socjalnej, społecznej, zdrowotnej,
handlu,
gastronomii,
banków.
Do przykładów obiektów użyteczności publicznej zaliczają się budynki służące do usług pocztowych czy telekomunikacyjnych, sportu, turystyki czy obsługi pasażerów w ramach transportu. Składają się również na nie biura czy pomieszczenia socjalne. Podstawową funkcją takiego obiektu jest zaspokajanie zbiorowych i standardowych potrzeb społecznych. Z kolei do rodzajów obiektów użyteczności publicznej należą między innymi: szpitale, muzea, ośrodki sportowe, obiekty mieszkalne, centra handlowe, urzędy czy publiczne toalety.
Jakie są wymagania techniczne?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Prawo budowlane wskazuje na wymogi techniczne, które powinny spełniać obiekty użyteczności publicznej. Wprowadzenie zasad sprawia, że użytkowanie budynku będzie bezpieczne i wygodne. Przy projektowaniu obiektów użyteczności publicznej należy pamiętać o tym, aby były dopasowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Istotne jest zapewnienie ramp i podjazdów, które pozwolą im na dotarcie do budynku. Poza tym ważne jest spełnienie norm bezpieczeństwa pożarowego. Konieczne jest przeprowadzanie kontroli straży pożarnej.
Oprócz tego obiekt taki powinien spełniać normy, które są związane z ochroną osób w nim przebywających. Szczególnie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji. Wiąże się to z ryzykiem przemieszczania się, odkształcania czy naprężeń konstrukcji. Dotyczy to w szczególności śniegu, który zalega na dachu. Oznacza to usuwanie nawisów czy sopli lodu.
Poza tym nie można zapomnieć o certyfikacie energetycznym, który powinien posiadać każdy budynek, również przeznaczony na sprzedaż czy wynajem. Oznacza on klasę energetyczności budynku. Skala wynosi od A do G. Warto wiedzieć, że certyfikat jest wydawany na 10 lat przez certyfikatora energetycznego, który jest licencjonowany. W trakcie ogólnego przeglądu dokonuje się kontroli stanu technicznego obiektu. Przeprowadza się go co 5 lat. W jego trakcie kontroluje się ważne części obiektu, które są przydatne do eksploatacji.
Czym jeszcze może być budynek użyteczności publicznej?
Jak się okazuje, budynek zamieszkania zbiorowego także może być obiektem użyteczności publicznej. Należy do niego budynek, którego przeznaczeniem jest oświata, wyższe szkolnictwo, nauka czy wychowanie. Budynkiem zamieszkania zbiorowego określa się w związku z tym:
schronisko młodzieżowe,
internat,
schronisko,
zakład poprawczy,
schronisko dla niepełnoletnich.
Nierzadko obiekt zamieszkania zbiorowego służy do publicznej użyteczności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana