Jak wygląda administracja domów mieszkalnych?
Aby zachować nieruchomość w dobrym stanie, potrzebny jest administrator domów mieszkalnych. Dlatego dowiedz się, na czym dokładnie polega administracja. Co wchodzi w zakres obowiązków administratora i czym się różni jego rola od zarządcy nieruchomościami? Wyjaśniamy w naszym artykule. Zapraszamy do jego lektury!
Na czym polega administracja domów mieszkalnych?
Specjalista od administracji domów komunalnych zostaje powołany na podstawie uchwały wspólnoty, ale tylko pomocniczo dla zarządu. Nie jest bowiem zarządcą i nie pełni jego roli. Wszystko zależy od podpisanej umowy. Najczęściej jest to umowa cywilnoprawna między nim a zarządem wspólnoty mieszkaniowej wysokiej jakości nieruchomości. Najczęściej zajmuje się:
prowadzeniem dokumentacji,
zbieraniem opłat,
kontrolą lub wykonaniem prac remontowych,
opracowywaniem wzorów aktów prawnych mieszkaniowej wspólnoty,
zlecaniem utrzymania czystości w budynku lub kontrolą firmy sprzątającej.
Jakie są dodatkowe zadania administratora?
Do dodatkowych zadań specjalisty od administracji domów mieszkalnych w Łodzi lub innym mieście może być doradzanie przy nabywaniu lub sprzedaży lokalu. Poza tym może się zająć skomercjalizowaniem budynku lub zarejestrowaniem się w Urzędzie Skarbowym czy Urzędzie Statystycznym. Poza tym może założyć konto bankowe i przygotować budżet.
Główne cechy dobrego administratora budynku
Do głównych zadań wchodzących w zakres administracji domu zalicza się utrzymanie dobra lokatorów. Administrator powinien odpowiadać na ich problemy i dysponować odpowiednim czasem. Powinien być też przygotowany na usterki, a przy tym być kontaktowy. Dobrze, aby umiał podejmować szybkie decyzje. Szczególnie że jest odpowiedzialny za przygotowanie umów na sprzątanie, prowadzenie umów na wywóz śmieci, przeprowadzenie umów na dostarczenie mediów, opracowanie i prowadzenie aktualnej listy lokatorów, jak również prowadzenie małej księgowości. Dodatkowo dobrze, aby administrator miał wiedzę w zakresie prawa budowlanego. Powinien znać przepisy, które regulują administrację obiektami. Ważne: Administrator może być zmieniony. Wystarczy rozwiązać z nim umowę.
Czym się różni administrator od zarządcy?
Zarządca nieruchomości ma więcej obowiązków od administratora. Jest odpowiedzialny za czystość i bezpieczeństwo obiektów mieszkalnych, jak i wokół nieruchomości. Zajmuje się zatem odśnieżaniem chodników czy osiedlowych dróg. Jest to zgodne z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zarządca nieruchomości zajmuje się także terminowym nadzorowaniem stanu technicznego obiektu. Poza tym sprawdza drożność przewodów wentylacyjnych, dymowych czy spalinowych, jak również gazowych. O tych kwestiach możesz przeczytać w rozporządzeniu w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Ponadto firma zarządzająca zajmuje się dbaniem o części wspólne obiektu.
Administracja budynków – podsumowanie
Warto korzystać z usług specjalistycznych firm oferujących administrację nieruchomościami prywatnymi i publicznymi. W ten sposób inwestorzy nie muszą zajmować się kontrolą prac remontowych, prowadzeniem Księgi Obiektu Budowlanego, przeprowadzaniem przeglądów technicznych, ochroną mienia na obszarze obiektu czy dbaniem o zdrowie i życie mieszkańców budynku. Dodatkowo firma zajmuje się utrzymaniem zielonych terenów, odprowadzaniem ścieków czy wywozem śmieci, jak również wyborem odpowiedniego dostawcy energii cieplnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana