Jak wygląda procedura skupu nieruchomości?
Skup nieruchomości kupuje mieszkanie od ręki i nie odstrasza go zły stan techniczny lub zadłużenie. Dlatego z takiej formy sprzedaży korzystają także osoby mające mało czasu, potrzebujące szybkiego wpływu gotówki na konto oraz posiadające nieruchomości, które z różnych względów musiałyby długo czekać na kupującego.
Współpraca ze skupem nieruchomości polecana jest przede wszystkim osobom, które chcą sprzedać nieruchomość
z zajęciem komorniczym;
z lokatorem;
obciążoną kredytem hipotecznym.
Jak podjąć współpracę ze skupem nieruchomości?
Przede wszystkim znajdujemy skup nieruchomości w naszej okolicy. Przykładem jest Windykacja S.A. działająca na terenie Rudy Śląskiej, Katowic i Gliwic czy Zabrza. Po wyborze skupu, kontaktujemy się z nim, by opisać nieruchomość i jej stan prawny. Jeśli dany skup będzie zainteresowany kupnem umawiamy się na wizytę terenową. Po obejrzeniu domu lub mieszkania przedstawiciel skupu podaje wycenę nieruchomości. Tu, inaczej niż w wypadku “typowej” sprzedaży, cena podlega jedynie minimalnej negocjacji. Jeśli przyjmiemy ofertę skupu przechodzimy do przygotowania dokumentów. Jako, że skup ma już pewne doświadczenie w tym zakresie, zwykle z chęcią nam pomoże i wskaże, jakie dokumenty musimy zgromadzić. Niektóre skupy zrobią to za nas po udzieleniu im pełnomocnictwa. W wypadku transakcji ze skupem jest możliwe, że nieruchomość uda się sprzedać nieruchomość w ciągu doby lub tygodnia.
Sporządzenie notarialnej umowy sprzedaży nieruchomości i finalizacja zakupu
Po przygotowaniu wszystkich dokumentów sporządzamy umowę u notariusza, który przed złożeniem podpisów przez strony odczytuje ją w całości na głos. Może on nam także wyjaśnić wszelkie trudne terminy. Jednak nie ma się czym martwić, bo akty notarialne są zwykle krótkie i zrozumiałe.
Po sporządzeniu umowy, skup wysyła nam przelew. W wielu wypadkach następuje to równie błyskawicznie, co sama sprzedaż nieruchomości. Pieniądze możemy mieć na koncie już w jeden dzień. Możemy skorzystać także z instytucji depozytu notarialnego. W takim przypadku kupujący oddaje odpowiednią kwotę na zakup nieruchomości pod pieczę notariusza. Ten przelewa pieniądze na konto sprzedającego po podpisaniu umów. Jeśli nieruchomość była zadłużona przychód z jej sprzedaży zostanie pomniejszony o kwotę zadłużenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana